yükleniyor

Çağrı Merkezi / 0212 789 69 61

Üç Mega proje Çatalca’ya geldi yatırımcı arsa alımına başladı

Anasayfa / Haber ve Duyurular / Üç Mega proje Çatalca’ya geldi yatırımcı arsa alımına başladı
Sevdiklerinizle Paylaşın

Üç Mega proje Çatalca’ya geldi yatırımcı arsa alımına başladı

Birkaç yıl öncesine kadar ağırlıklı olarak ziraat faaliyetleri ve minik ölçekli sanayi ve üretim yatırımları ile öne çıkan Çatalca'nın kaderi bölgeden geçen üç projeyle birlikte değişiyor. Bölgeyi değiştirecek üç dev proje içinde ise kuzey Marmara Otoyolu projesi ve 3. Köprü ile Kanal İstanbul projeleri yer alıyor.  İlçede yapılacak büyük kamu yatırımları senelerce bir tarım ilçesi konumunda olan Çatalca'yı, birdenbire gayrimenkul açısından da yatırımcıların dikkatini çeken bir bölge haline getirdi. Projelerin gündeme gelmesi sebebiyle bölgede ağırlıklı olarak arsa ve tarla alım-satımlarının revaçta olduğu belirtilirken, bölgede büyük kurumsal yatırımcılardan çok bireysel yatırımcıların arazi alım satımlarında bulunmuş olduğu gözlemleniyor. Sadece yapısal fonksiyonlar bazında bölgeye bakılmış olduğunda otel, avm,  konut benzer biçimde bir gelişimden anlatmak için hemen hemen erken olduğu belirtiliyor.

Arsa fiyatları 1000-1500 TL arasında

Çatalca kazasının büyük bir kısmının havza sınırları içinde kalması ve orman arazilerinin önemli bir alan tutması sebebiyle ilçenin en fazla pirim yapan alanları arsında ilçenin şimal kısımları olan Boyalık, İzzettin, Terkos ve ilçe merkezine yakın bölgeler olarak öne çıkıyor.

Çatalca merkezde arsa metrekare fiyatları 1.000-1.500 TL aralığında değişirken ilçe merkezi dışındaki bölgelerde arazi fiyatları bayındır durumu ve konumuna gore metrekare fiyatları 100 - 500 TL yöreında değişirken, son iki yıllık süreçte konumuna ve bayındırına bakılırsa fiyatlarda yüzde 20 ile yüzde 50 içinde artış yaşandığı belirtiliyor.  

Son 4 yılda hareketlendi

Çatalca’da özellikle yatırım fakatçlı arsa ve arazi alım –satımları son 4 yıllık dönemde hareket kazandığı dile getiriliyor. Bunu tetikleyen en önemli unsurlar şimal Marmara Otoyolu Projesi ile 3. Havalimanı projesi oldu. Bölgeyle ilgili data veren TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş Genel Müdürü Makbule Yönel Maya,  “2009 tarihli olarak hazırlanan 1/100 bin ölçekli İstanbul Çsafha Düzeni Planında 3. Havaalanı’nın yeri Silivri–Gazitepe köyü civarı olarak görünse de bu öneri plan bile Çatalca’daki arazi fiyatlarını hareketlendirdi. Bugün itibarı ile bakıldığında ise bölgedeki gelişimi tetikleyen en önemli yatırım şimal Marmara Otoyolu Projesi oldu. Belli bir kısmı tamamlanma aşamasında olan yol projesi ve 3. Köprü bağlantısının Çatalca’dan yapılması ile ilgili planlama bölgedeki fiyatların artmasındaki en önemli etken oldu” açıklamasını yaptı.


Bölgenin gelişiminde etkili olacak bir diğer proje ise 3. Havalimanı projesi olacağını kaydeden Maya, projelere bakılmış olduğunda bölgenin gelişiminin daha çok Arnavutköy ile başlayan ondan sonra Kemerburgaz ve daha sonra Çatalca şeklinde devam edecek  bir gelişim öngörüldüğünü aktardı. Maya, bölgenin geleceği ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Yapılacak yatırımlar ile bölgenin öncelikle önemli bir ulaşım aksının geçtiği bölge olarak kıymet kazanması, sornasında daha net şekilde belirlenecek bayındır durumu ve yapılaşma koşullarına bağlı olarak bir gelişim trendinin başlayabilecek. Buradaki en önemli kısıtlar ise havza sınırları ile bayındır kısıtları olacak. Bir de mülkiyet yapısı ve arazi türleri bölgenin gelişiminin şekillenmesindeki en önemli detaylar olarak karşımıza çıkacak.”

Kanal İstanbul için bekle –gör politikası

Öte taraftan Kanal İstanbul projesinin 2009 yılındaki İstanbul Çaşama Düzeni Planı'nda hiç yok iken son 2 yıldır gündemi meşgul eden en önemli projelerden biri haline geldiğini aktaran Maya, “Bu büyüklükteki bir projenin geçeceği güzergah normal olarak gayrimenkul yatırımları açısından oldukça önemli hale gelecektir. Sadece bu noktada güzergahın tam net olmaması, yatırımcıların ve satıcının beklentilerini de sınırlandırdığını görüyoruz. Kısaca reel alım satımlardan çok bölgede bekle gör havasının daha hakim” dedi.

Arnavutköy’de fiyatı yüksek kabul eden Çatalca’ya eliyor

Bölgedeki fiyatların özellikle 3. Köprünün bitim süresinin açıklanmasıyla tırmanışa geçtiğini vurgulayan Remax  Erguvan Ofisi Sahibi Engin Eren, “Kişiler Arnavutköy bölgesindeki fiyatları yüksek bulmuş olduğu için oradaki esnafın yönlendirmesiyle Çatalca’daki fiyatlar son 3 ayda yükselmeye başladı” dedi. Halkalı Gümrüğü’nün Çatalca Muratbey bölgesine taşınmasından sonra bölgede bir yoğunluk oluşmaya başladığını özetleyen Eren,  bunun yanında Çatalca’ya Kemerburgaz’da gelen duble yolun Çatalca’dan geçecek olan 3. Köprü yoluna bağlanması nedeniyle de bölgede hareketlilik başladığını aktardı. Hareketliliği ilçede hemen hemen başlangıç noktasında bulunduğunu dile getiren Eren, Özellikle Arnavutköy’de yükselen fiyatlardan sıyrılmaya çalışıp daha ekonomik yer almak isteyenler Çatalca’da yer arayışına geçtiğini kaydetti.

Şu anda Çatalca’nın kuzeyinde tarlaların metrekare fiyatının 25 ile 35 TL içinde bulunduğunu belirten Eren, Çatalca’nın merkezine gelindikçe fiyatlar 50 ile 70 TL aralığına çıkıyor ” dedi. Bölgenin havza alanı olması sebebiyle imarlı arsanın azca olduğuna bundan dolayı tutarların yükseldiğine dikkat çeken Eren, “Havza alanı olmasından dolayı endüstri alanı imarı verilmiyor. Ancak depolama ve ticar alanı imarı veriliyor. Bu biçim imara sahip arsalarda ise metrekare fiyatı 150 dolar ile 450 dolar arasında” dedi. Gümrüğünde bölgede fiyatları yükseltmeye başlatmış olduğuna dikkat çeken Eren, Gümrüğün yapıldığı alanda bir yıl içinde metrekare fiyatının 25 TL’den 100 TL’ler seviyesine aştığını söyledi.


 

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0212 789 69 61

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
ARA
WhatsApp