yükleniyor

Çağrı Merkezi / 0212 789 69 61

İstanbul'a Bio Şehir Kuruluyor

Anasayfa / Haber ve Duyurular / İstanbul'a Bio Şehir Kuruluyor
Sevdiklerinizle Paylaşın

İstanbul'a Bio Şehir Kuruluyor

Türkiye'ye tıp alanında Nobel ödülü kazanmıştırracak bilim adamlarının yetiştirilmesi amacıyla İstanbul'a bir bilim şehri kurulacak.

İşadamı İshak Alaton'un öncülüğünde kurulacak "BIOCITY İstanbul" projesinin ilk adımı gelecek ay atılacak.

 

İshak Alaton, Çatalca'ya kurulacak "BIOCITY İstanbul" projesiyle ilgili açıklamalarda bulunmuş oldu.

 

Türkiye'nin bu alanda büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten 81 yaşındaki iş adamı, "Bu işe gönül verdim, büyük bir heyecan duyuyorum. Kendimi bu işlerde hep yüreklendiren, ama çizmeden yukarı çıkmayan bir adam olarak görmüş oldum" dedi.

 

Girişimsel kardiyoloji alanında tıbbi araç-gereç üretmek üzere 2006 senesinde kurulan Alvimedica şirketiyle biroldukça ülkeye ihracat yapmış olduklarını anlatan Alaton, aynı bölgede Türkiye'nin ve dünyanın ilk biyomedikal meslek lisesinin de gelecek eğitim ve öğretim yılında hizmete açılacağını belirtti.

Çatalca'nın insan kaynağı yönünden şanslı bir bölge olduğunu dile getiren Alaton, kendi adına taşıyacak biyomedikal anadolu meslek lisesinde eğitimin İngilizce olacağını söylemiş oldu.

 

Alaton, "Bu okulu hepimiz inşa edeceğiz sonra da milli Eğitim Bakanlığı'na devredeceğiz. Bunun için 3 senedir çaba gösteriyoruz. Eylül ayına yetiştirmeye çalışacağız. Gelecek öğretim senesinde tahsile başlaması fakatçlanıyor" diye mevzuştu.

Okulda atölyeler ve üretim yapılacak küçük üretim bölgeleri olacağını özetleyen Alaton, "Öğrenciler burada üretim bile yapacak. Burada eğitim görenler biyomedikal sektör için aranan birer ara eleman olacak" şeklinde mevzuştu.

 

Türkiye'nin geleceğinde önemli yer tutacak

Biyomedikal sektörün, Türkiye'nin geleceğinde önemli bir yer tutacağını ifade eden İshak Alaton, "Biyomadikal sektör Türkiye'nin geleceğine uygun, potansiyeli yüksek. Türkiye'nin avantajları Hindistan ve Çin'de bile yok. BIOCITY çok revaçta bir teknokent olacak" vurgusunu yaptı.

Projedeki Fransız ortaklarının, Nice'de büyük şirketlerin araştırma merkezlerinin bulunmuş olduğu bölgede de yatırımı bulunduğunu özetleyen Alaton, "Bu atılımları yaparken devletten ne bekliyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Devletten maddi bir beklentimiz yok. Bir tek manevi açıdan yanımızda olsunlar. Bizi anlamış olduklarını ifade etsinler, mevcut olduğumuzu idrak etsinler yeter. Böyle bir teşebbüsü faydalı bulsunlar yeterli. Türkiye'de araştırma yürütecek kafi altyapı ve uzman olmadığı için AR-GE merkezimizi Hollanda'ya kurmak mecburiyetinde bırakıldık. Assen'deki bu merkezimizde 26 Hollandalı bilim adamı araştırma ve geliştirme yapıyor. Orada geliştirilenler Türkiye'deki şirketimizde yapım ediliyor. Gönül istiyor ki ürünler hem Türkiye'de geliştirilsin bununla birlikte imal edilsin. Dışarıdaki beyin göçümüzü buraya çekmek istiyoruz. Bu şimdilik mümkün değil fakat bir gün mutlaka olacak."

 

kadın-adam eşitliği

Alvimedica CEO'su Cem Bozkurt da, şirketin ürünlerinin yüzde 70'inin güney ABD, Hindistan ve Çin başta olmak üzere yurt dışına gönderildiğini söyledi.

Hollanda'ya kurdukları merkezle Avrupa'ya daha çok ürün satma olanağına kavuşacaklarını ifade eden Bozkurt, bir KOBİ olmalarına rağmen global olmak üzere yola çıktıklarını belirtti.

Şirkette çalışan sayısı bakımından hanım-adam eşitliğini sağladıklarını, bu eşitliğin sadece sayı pozisyon bakımından da söz konusu olduğunu dile getiren Bozkurt, bununla ilgili gelecek ay dünyadan binlerce şirketin iştirakıyla oluşturulan Global Compackt'ın toplantısında bununla ilgili bir konuşma yapacağını beyan etti.

Bozkurt, "Bu durumu nasıl sağlamış oldunız?" sorusuna, "Bunu şirketin kuruluş anayasasına ilke olarak koyuyorsanız başarmamanız mümkün değil. Renk, dil, din, cinsiyet farkı gözetmeksizin çalışma yürütüyoruz. Çalışanlamış olurımızın yarısı hanım, yarısı erkektir. İnsan kaynaklarıyla ilgili senelik hedeflerimizi belirlerken bunu gözetiyoruz" karşılığını verdi.

 

Tıbbi cihazların ruhsatlandırılması

"Türkiye'de üretim icra eden bir şirket olarak niçin Türkiye'deki pazar payınız düşük sorusu"nu da yanıtlayan Bozkurt, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

"Uluslararası alanda dünya standartlarında mal üretiyorsanız nerede üretildiğine bakmıyorlar. Ev ödevimizi çok iyi yapıyoruz. Ama Türkiye'deki Çin mallarıyla savaşım edemiyoruz. Türkiye'de satılan Çin mallarının Çin'de satışı yasak. Çünkü o ülkede tıbbi ürünler için ruhsat almak çok zordur. Bizler Çin'de ruhsat almak için 3 yıl uğraştık. Türkiye'de ilaç konusunda çok iyi bir ruhsatlandırma politikası var fakat aynı şey tıbbi cihazlar için geçerli değil. Türkiye'de ürünü satılan Çin firmalarının kendi ülkelerinde ruhsatı yok. Sıhhat Bakanlığı'na bağlı İlaç ve Tıbbi cihaz Kurumu kuruldu. Bundan sonraki süreçte bu konuların yerine oturmasını bekliyoruz."

Türkiye'nin tıbbi cihaz alanında bulunması ihtiyaç duyulan noktada olmadığını vurgulayan Bozkurt, "Türkiye'de hem araştırma geliştirme hem de üretim olsun istiyoruz. Bunun için ülke olarak gerekli her şeye sahibiz. Yurt dışındaki beyinlerimizin Türkiye'de çalışabileceği ortamı yaratabiliriz. BIOCITY İstanbul projesi için önümüzdeki ay endüstri ve ticaret Bakanlığı ile imzayı atacağız. Kısa bir süre sonra da temelini atacağız" bilgisini aktardı.

Cem Bozkurt, İstanbul'da bir de kalp alanında araştırma yürütecek bir hastane kuracaklarını, burada görev meydana getiren her uzmanın bir proje içinde yer alacağını söyledi.

 BIOCITY İstanbul projesi

Çatalca'da 400 dönümlük alanda kurulması düşünülen projenin ilk yatırım bedeli yaklaşık 125 milyon dolar olarak öngörülüyor.

Teknokent ile İrlanda'daki modelin bir benzerinin oluşturulması ve beyin göçü tersine çevrilerek Türkiye'ye tıp alanında ilk Nobel ödülünün getirilmesi hedefleniyor.

BIOCITY İstanbul projesinin tam kapasiteyle hayata geçmesi durumunda, 2023 senesinde 40 milyar dolarlık ihracat yapılması öngörülüyor.

İlk tesislerin 2014 yılı başlangıcında çalışmaya başlamasının hedeflendiği proje tam kapasiteye vardığında 20 bin nitelikli iş gücünün istihdamı sağlanacak.

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0212 789 69 61

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
ARA
WhatsApp