yükleniyor

Çağrı Merkezi / 0212 789 69 61

İstanbul Valiliğinden "satılık arsa" Uyarısı

Anasayfa / Haber ve Duyurular / İstanbul Valiliğinden "satılık arsa" Uyarısı
Sevdiklerinizle Paylaşın

İstanbul Valiliğinden "satılık arsa" Uyarısı

Çatalca, Arnavutköy ve Silivri’de gömü’ye ilişkin arazilerin sahte evraklarla satılması üzerine İstanbul Valiliği'nden izahat geldi.

İstanbul Valiliği tarafından meydana getirilen açıklamada hazine’ye ilişkin arazilerin sahte evraklarla satıldığı ve bu arazilerin tapularının alınmasının olanaksız olduğunu belirterek yurttaşları uyardı.

Valilik tarafından yapılan yazılı izahat şu ifadelere yer verildi:

“Silivri ve Çatalca İlçesine bağlı eski Istranca Mahalleleri (Sayalar, Danamandıra, Çayırdere, Hallaçlı, Aydınlar vs.) ile Arnavutköy İlçesine bağlı bir kısım mahallelerde bulunan gömü taşınmazları özellikle son günlerde artan bir halde taşınmazları işgal edenler tarafından usulsüzce ve muhtarlık mührüyle mühürlenmek suretiyle adi evrak niteliği taşıyan alım/satım veya zilyetliğin devri sözleşmesi adları altında 3. şahıslara bedeli mukabilinde satıldığı veya kiralandığı Defterdarlığımızca yapılan çalışmalar ile çeşitli arzuçe ve şikâyetler neticesinde tespit edilmiş bulunmaktadır.


Bu duruma ilişkin olarak valiliğimizce ilgili kaymakamlıklar bilgilendirilerek Hazineye ait taşınmazların gayri resmi bir şekilde alım-satım/devir ve ya kiralama işlemlerine mevzu edilmesi sonucunda üçüncü şahısların mağdur olduğu, ayrıca kamu görevlisi mahalle muhtarlarının bu tür işlemleri teşvik eder nitelikte bu sözleşmelerde imzasının bulunması ve muhtarlık mührüyle mühürlenmesinin uygun olmayacağı bildirilerek söz konusu mahalle muhtarlarının yaptığı bu tür işlemlerin araştırılarak gereğinin yapılması istenilmiştir.

Çatalca, Silivri ve Arnavutköy İlçelerinin de yer aldığı bölgede yaşayan halkımızın, adına düzenlenmiş Türkiye Cumhuriyeti tapusu olmadığı halde işgal etmiş olduğu hazine taşınmazlarını muhtar senedi, zilyetliğin devri sözleşmesi, satış senedi, kira sözleşmesi vb. şeklinde adlar altında hukuki geçerliliği olmadan 3. Kişilere satmakta veya kiralamaktadır.

Durumdan habersiz olarak devir aldığını, satın aldığını yada kiraladığını düşünen bu kişiler ileride tapularını alacakları ümidiyle bu taşınmazlara büyük paralar ödemek suretiyle mağdur olmaktadırlar. Bilinmelidir ki, taşınmaz alım-satımı ancak ilgili tapu müdürlüklerinde, tapu müdürü veya yetkilisi huzurunda yapılmaktadır. İlimiz sınırları dahilinde bulunan Hazineye ilişik taşınmazlar İstanbul Defterdarlığınca yönetilmekte olup, muhtarlar yada diğer şahıslar tarafından hazine taşınmazlarının “Zilyetliğin Devri” adı altında devri, alım-satımı yada kiralanması hiçbir şekilde yapılamaz. Gömü taşınmazlarını satın almak, kiralamak veya irtifak hakkı/kullanma izni tesis etmek isteyenlerin Defterdarlığımıza müracaat etmesi gerekmektedir.”

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0212 789 69 61

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.
ARA
WhatsApp